Porod koncem pánevním: Přirozeně, nebo císařem?

od Michaela Romanová
0 komentář
porod

Porod koncem pánevním nastává ve chvíli, kdy je dítě v těle matky otočené špatně čili ne hlavičkou, ale zadečkem k poševnímu otvoru. Vyvstane tak problém, který trápí mnoho žen: Jaký druh porodu zvolit? Tato situace zpravidla ustává v 34.-36. týdnu těhotenství, pak je dítě příliš velké a už se neotočí.

Maminky proto zvažují a zvažují, co bude pro ně a pro dítě vlastně nejlepší. V článku se vám pokusíme nastínit, které podmínky nahrávají porodu přirozenému, a kdy je zase lepší porod císařským řezem.

Roli hraje vícero faktorů

Porod koncem pánevním není typický druh porodu a vyžaduje určité zkušenosti a dovednosti lékaře. Kromě jiného v něm nakonec hraje také roli pokles dělohy v důsledku opakovaného porodu, změna množství plodové vody, těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty, možné nádory dělohy, anomálie pánevních kostí, jakékoli mechanické překážky v poloze dítěte atd. Porod není jednoduchý prakticky nikdy a pokud je dítě špatně otočené, může se vše ještě víc zkomplikovat.

Na konci těhotenství

Co dělat, když je doba těhotenství delší než 36 týdnů a dítě se nepřevrátilo? Nastávající matka má řadu pochybností o tom, jak a kdy porodit – spontánně, nebo císařským řezem? Pokládá si otázky, jaká rizika a komplikace se u tohoto druhu porodu mohou vyskytnout. Na každou z těchto otázek nelze jednoznačně odpovědět. Ke každému pacientovi musí být individuální přístup. A ten správný přístup vždy naznačí lékař, který má o pacientce nashromážděno mnoho informací.

Nebojte se a důvěřujte

V každém případě by nastávající maminka měla upustit od všech obav. Tento druh porodu není nikterak neobvyklý. Lékaři jen musí být více bdělí. U porodu by měl být přítomný lékař s odpovídajícími zkušenostmi. Nicméně tyto porody se dějí a lékaři jsou dobře obeznámeni s tím, jak porod vést. Mamince vždy nabídnou podrobnou konzultaci a řeknou jí, který druh porodu je v daném případě pro ni nejvhodnější.

Přirozený porod má své podmínky

Existují podmínky, za kterých je možné porodit přirozenou cestou. Pokud je žena nesplňuje, měla by se podřídit nabádání lékaře a porodit raději císařským řezem. Rozhodně nestojí za to riskovat. Zvláště domácí porody jsou za této situace velice riskantním krokem, který může ohrozit zdraví dítěte i matky! Co tedy hraje do karet přirozenému porodu vaginální cestou?

  • odhadovaná hmotnost dítěte není menší než 2500 a nejvýše dosahuje 3600 g
  • normální záznam srdeční frekvence plodu (CTG) v těhotenství i při porodu
  • normální velikost pánve
  • absence závažných onemocnění, která jsou indikací k porodu císařem
  • zdravotní stav dítěte je velmi dobrý a nejsou podezření na případná rizika

Kdy je výhodnější císařský řez?

K císařskému řezu je dobré přistupovat, pokud s ním matka souhlasí nebo ho dokonce vyžaduje. Někdy dokonce může dojít ke kategorickému odmítnutí těhotné ženy účastnit se přirozeného porodu, jelikož s ním mohla mít v prvním případě nepěkné zkušenosti. Také jsou ženy, které mají z přirozeného porodu tak velké obavy, že se přes ně nedokážou přenést a volí raději císařský řez. Platí, že císařský řez je indikováný lékařem pokud:

  • odhadovaná hmotnost dítěte je méně než 2 500 a více než 3 600 g
  • záznam srdeční frekvence plodu (CTG) v těhotenství neodpovídá normě
  • byly nepříznivé výsledky předchozích těhotenství
  • porod dvojčat nebo trojčat významně zvyšuje rizikovost u přirozeného porodu

Doporučení lékaře založené na konkrétních důvodech, proč porod koncem pánevním provést císařským řezem, by žena měla akceptovat. Takových důvodů může být velká spousta a vždy byste měla lékaři naslouchat s důvěrou, že pro vás dělá jen to nejlepší. Nestojí za to riskovat a jen z důvodu touhy po přirozeném porodu ohrožovat zdraví své i dítěte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co by měla obsahovat taška do porodnice?

Kdo je připraven, není překvapen. Platí to i o porodu!

Mohlo by se vám také líbit: