Nebuďte na vánoční úklid sama. Zapojte děti formou her

od Michaela Romanová
0 komentář
vánoční úklid

Je nejvyšší čas odstartovat vánoční úklid vaší domácnosti. Než začnete vytahovat vánoční výzdobu, je přece potřeba nejdříve uklidit. Nebuďte na úklid domácnosti sama a zapojte i vaše děti formou, která je bude bavit. Je to snadné a vy si úklid užijete.

Vaše malé ratolesti jistě milují ten pocit, že jsou potřebné a důležité v běžných momentech všedních dní. Dejte jim tento pocit a zapojte je do aktivit, které jsou součástí chodu domácnosti. Předvánoční čas je ideální doba na to začít.

Proč je důležité zapojovat děti do úklidu?

Zvlášť u malých dětí je potřeba je zapojovat formou her už od malička. Nejenže pociťují sounáležitost a důležité postavení v rodině, také se naučí pořádku a povinnostem. Vaše děti si také snadno zapamatují, že každý má svůj prostor, který si také uklízí jednotlivě (například vlastní dětský pokoj, tatínkova dílnička nebo maminčin koutek na šití). Vedle takových pokojů jsou ale také společné pokoje (například jídelna nebo obývací pokoj), kde je třeba uklízet společně nebo se o úklid dělit.

V začátcích dětského uklízení se především začíná s úklidem hraček, které během dne dítě roztahá po celém pokoji. Vaše malá ratolest se ale může stát i vaším skvělým parťákem na celý vánoční úklid.

úklid

Na vánoční úklid nemusíte být sama. Zapojte i své ratolesti. (foto: depositphotos)

Začněte vysvětlováním

Ještě než odstartujete celou uklízecí mánii příkazem, zamyslete se nad formou vysvětlování. Pokud dítě ví, proč vám chce pomáhat, snadněji mu vysvětlíte i dílčí kroky úklidu. Například u předvánočního úklidu je to jasné. Domov musí být krásně uklizený a čistý, aby se mohl připravit na Vánoce. Do špinavé a neuklizené domácnosti se přece ozdobený vánoční stromek nehodí a už vůbec by Ježíšek nechtěl přinést žádné dárky. Takový argument jistě zabere na první pokus – a rázem máte skvělého pomocníka na úklid.

Pochvalte za každou snahu

Jestliže vaše dítě nebudete chválit, brzy přijde lhostejnost, ze které se jen tak nevymaníte. Nechuť k úklidu však dobře vyřešíte pochvalou za každý uklizený kousek. Vaše malá láska se bude cítit potřebná a bude chtít ještě více pomáhat.

Nedělejte si však z vašeho dítěte otroka. Přinést hadřík, odnést zametený bordel do koše nesměřuje k jeho samostatnosti, brzy jej tyto činnosti nebudou bavit. Dejte mu pocit důležitosti a svěřte mu například utření prachu nebo ustlání postele.

Pro malé děti pořiďte malé pracovní pomůcky

Aby vánoční úklid bavil i ty nejmenší děti, je nutné jim přizpůsobit i velikost pracovního náčiní. Těžko vám tříleté dítě bude pomáhat zametat v kuchyni s velkým koštětem, u něhož je násada větší než dítě samotné. Pořiďte dětská košťata nebo malý ruční vysavač. Existuje mnoho druhů dětských pracovních pomůcek. Pokud bude mít vaše dítě vlastní náčiní, bude o to nadšenější z každého úklidu.

Vymyslete systém odměny

U starších dětí už nejspíš nezabere jen motivace těšení se na Ježíška. Proto si můžete vymyslet vlastní systém odměn a bodování, kdy za každý úklid nebo pomoc dostane jednu samolepku do bodovací tabulky na lednici. Za naplnění všech kolonek se může těšit na společný den v ZOO nebo dostane jinou adekvátní odměnu, na které se předem domluvíte.

úklid

Za splněné úkoly si stanovte systém odměn. (foto: depositphotos)

Hra o závod

Systém hry o závod sice nenapovídá dostatečně preciznímu úklidu, může však alespoň přemluvit děti k samotnému začátku uklízení. Schválně, jestli vaše dítě stačí zamést celou kuchyň, zatímco vy umyjete dvě kuchyňská okna. Uvidíte, jak probuzení soutěživosti vyburcuje vaše dítě k popadnutí koštěte.

Tip na závěr

Jestliže jste se rozhodli, že do úklidu zapojíte vaše děti, myslete také na jejich bezpečnost a zdraví. Samozřejmě je nenecháte lézt po štaflích a sundávat z garnýží záclony. Jejich, a vlastně i vaše zdraví ochráníte ale také tím, že místo běžných chemických přípravků na úklid pořídíte ty ekologické. Budete šetřit nejen jemnou kůži na rukou vašich ratolestí, ale také celou planetu.

Tak hurá do úklidu!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Malý pomocník aneb jak a kdy děti zapojit do domácích prací?

Prádlo bez zápachu a skvrn aneb tajné zbraně každé mámy

Mohlo by se vám také líbit: