Vybavení prvního dětského pokojíčku: Co pořídit, aby vyhovoval po všech stránkách?

od Michaela Romanová
0 komentář
dětský pokojíček

Zařídit dětský pokojíček tak, aby byl vyhovující, není vůbec jednoduché. Navíc je třeba počítat s tím, že dítě rychle roste, a tak i pokojíček budete často přizpůsobovat jeho potřebám a přestavovat ho. Kromě běžného vybavení jako jsou pleny, kosmetika a oblečení je třeba také řada dalších věcí. Jak ale začít?

První vlastní pokoj

Někteří rodiče zařizují dětský pokojíček již od narození potomka. Jiní naopak raději s dítětem tráví čas ve své ložnici a jsou mu tak nablízku. Pro novorozence je nejdůležitější v pokoji postel, hodí se pak také dostatek úložného prostoru pro oblečení a potřebné věci. Zařizování pokoje pro větší děti už je však větší oříšek. V podstatě záleží pouze na vás, kdy dítě přemístíte do vlastního pokoje. Přechod by však vždy měl být postupný a pokoj vybavený tak, aby v něm dítě rádo trávilo čas. Právě zde totiž bude po většinu svého času.

pokojíček

Vyberte si nejdřív, v jakých barvách chcete pokojíček mít. (foto: 123RF)

Kvalitní postel

U nejmenších dětí je celá řada různých možností, jak zařídit spaní. Zvolit můžete kolébku či klasickou dětskou postýlku, často navíc děti spí přímo u rodičů v manželské posteli. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, vždy dbejte na kvalitu matrace. Ta zajistí zdravý a spokojený spánek novorozence, přičemž důležitá je i u větších dětí. Kvalitní spánek by měl být prioritou při zařizování dětského pokoje.

Dostatek světla

Volbu osvětlení je třeba přizpůsobit hlavně věku dítěte. Zatímco pokud zařizujete dětský pokojíček pro novorozeně, které potřebuje hlavně tlumené světlo, díky kterému může v klidu usínat, pro větší děti je třeba mít v pokoji dostatek světla. K tomu většinou nestačí pouze stropní osvětlení. Pořiďte proto stolní lampičku, která dostatečně osvětlí stůl. Hodí se umístit lampu také k posteli – pomůže při usínání i vstávání.

Praktická podlaha

Vzhledem k tomu, že děti si hrají hlavně na podlaze, je nutné pořídit vhodnou podlahovou krytinu. Nejdůležitější je, aby byla snadno udržovatelná a zároveň teplá. Častou volbou jsou plovoucí podlaha či linoleum. To navíc můžete doplnit o kusový koberec, který poskytne pohodlí a zútulní pokoj. Jestliže chcete zvolit koberec do celého pokoje, pak vybírejte z modelů s krátkým chlupem. Ty totiž zahřejí, přičemž jejich údržba není tak složitá. Vydrží tak každodenní nápor a trochu nečistot.

Úložný prostor

V dětském pokoji bude spousta hraček. Udržovat přitom pořádek se může zdát nemožné, jelikož děti si na pořádek nepotrpí. Abyste však údržbu dětského pokoje usnadnili, je třeba pořídit dostatek úložného prostoru. Volte tedy prostorné skříně, komody, poličky. Praktické jsou také různé krabice a bedny na hračky, do kterých navíc uložíte třeba i zrovna nepoužívané oblečení a podobně.

pokojíček

Dětský pokojíček by měl být veselý a hravý. (foto: 123RF)

Je třeba počítat také s ukládáním oblečení. Novorozenci velmi rychle rostou, a tak se mění také velikost oblečení. Přitom to staré je třeba někam uložit, zejména pokud ho chcete uschovat pro další dítě. Hodí se proto mít místo ve skříni navíc. Praktickou volbou je pak vakuování oblečení do pytlů, díky čemuž zabere výrazně méně místa.

Přizpůsobitelný nábytek

Skvělou volbou, co se nábytku týče, jsou kousky, které mohou růst společně s dětmi. Jedná se například o pracovní stůl a židli, dále pak třeba postel, přebalovací pultík, který můžete přestavit na stolek a mnoho dalšího. Spousta nábytku nabízí možnost změny tak, aby se přizpůsobil růstu dítěte. Snažte se proto vybírat chytře, abyste nemuseli každých pár let obměňovat celý pokoj. K tomu se navíc hodí volit neutrální barvy nábytku, jelikož i vkus dítěte se může v průběhu let měnit.

Zařídit dětský pokojíček je velmi individuální, jelikož každé dítě má jiné návyky a zájmy. Snažte se proto pokoj vždy přizpůsobit přesně na míru, ovšem nechte si prostor pro možné úpravy, které bude třeba dělat s růstem dítka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čtyři tipy pro uklizený dětský pokojíček

Jak vybrat ten správný psací stůl a co mu nesmí chybět

 

Mohlo by se vám také líbit: