Dítě do zájmového kroužku nenuťte. Respektujte jeho potřeby a nadání

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
zájmového kroužku

Asi každý rodič vidí ve svém potomkovi to nejnadanější dítě pod sluncem. Často se rozplýváme už nad malými miminky a v hlavě se nám honí představy, čemu by se dítko jednoho dne mohlo věnovat. V holčičkách vidíme krásné baletky nebo nadějné tanečnice. U chlapečků zase ostřílené fotbalisty nebo tenisové šampiony. Jakmile uzraje doba a přijde čas na výběr zájmového kroužku, máme pak tendence své děti nutit nebo jim nějakou aktivitu podsouvat. A to je špatně.

Představy rodičů a přání dětí se (často) liší

Zatímco vy své dítě vidíte někde na tenisovém kurtu, fotbalovém hřišti nebo třeba v bazénu jako olympijského plavce, ono samo by se mnohem raději věnovalo třeba malování nebo hře na kytaru. Není nevídaným jevem, že se představy rodičů a přání jejich dětí hodně rozchází. Často dokonce tak diametrálně, že se rodiče uchylují ke špatnému rozhodnutí a dítě doslova natlačí do jimi vysněného zájmového kroužku, ačkoli dítko dává od začátku najevo svoji nespokojenost.

 

génius

Možná máte doma malého génia, kterému bude lépe v knihovně než na hřišti. (foto: pexels)

Ta se vám brzy vrátí jako bumerang. Co tím myslíme? Tak třeba, že dítě se bude všemožnými způsoby snažit kroužku vyhnout. Nebo bude mít špatné výsledky a špatnou náladu, že mu to nejde. To jeho sebevědomí nepřidá. V neposlední řadě bude hodně protivné a otrávené, že ho to nebaví.

Berte v potaz povahu vašeho dítěte

I když ve své ratolesti možná vidíte příštího Dominika Haška nebo Petra Čecha, měli byste brát v potaz nejen jeho povahu, ale i založení. Některým dětem se daří ve sportu, jiné jsou nadané kreativně, další se vyznačují logickým myšlením. Výběr zájmového kroužku by měl být přizpůsoben potřebám a přirozenému nadání dítěte. I kdyby to znamenalo, že se nakonec vydá úplně jinou cestou, než kterou jste si pro něho nalajnovali.

Do zájmového kroužku dítě nenuťte, ať si vybere samo

Dojde-li čas na výběr zájmového kroužku, nesnažte se své dítě do nějaké aktivity natlačit jen proto, že by se vám líbilo, kdyby se tomu či onomu věnovalo. Klidně ho nechte, ať se projeví a dá najevo, co chce. Možná v daný moment ani žádný kroužek chtít nebude, třeba ještě není dostatečně vyzrálé. Ani dospělí často nevědí, co chtějí. I to se může stát a rodiče by s takovou situací měli počítat, dítku nic nevyčítat a jeho rozpoložení respektovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyberte dítěti ten správný kroužek

Dítě a zájmové kroužky v předškolním věku

 

Mohlo by se vám také líbit: