Slovník teenagerů: Vyznáte se v řeči svého pubertálního potomka?

od Michaela Romanová
0 komentář
slovník teenagerů

Období puberty bývá obvykle těžkou zkouškou pro každého rodiče. Děti zkrátka mají svůj svět, dospívají, žádají soukromí, mají pocit, že jim dospělí nerozumí a ani je pochopit nechtějí. I když se dnešní doba hodně liší od doby, kdy jsme vyrůstali my, puberťáci mají stejné pocity, jako jsme mívali my. Asi každý si tím totiž prošel. Jen je slovník teenagerů obohacený o aktuální výrazy.

Potíž je v tom, že v dnešní době děti ani tolik nechodí ven za kamarády, spíše sedí doma se sluchátky na uších a brouzdají na internetu. A k tomu patří i dost zvláštní slovník, kterému lze jen těžko rozumět. Také máte pocit, že na vás vaše pubertální dítě mluví úplně jiným jazykem?

Rodiče vůbec nejsou hustý

Puberťáci používají výrazy, kterým často dospělí nerozumí, ale možná je to i dobře. O co se určitě nikdy nesnažte, napodobit jejich jazyk. To byste se dočkali maximálně tak posměchu. Určitě ale každý rodič chce vědět, co to jejich potomek používá za vyjádření.

teenager

Dnešní děti nejraději komunikují s mobilem a online. (foto: 123RF)

Většina výrazů, které slovník teenagerů obsahuje, je převzatých z angličtiny, takže pokud máte nějaké ty základy, možná vám i dojde, o čem to vaše dítě vlastně mluví. Některé zkratky se ale používají čistě ve virtuálním světě a v nich se asi nevyznáte.

Každopádně, i když se budete snažit s dítětem mluvit jeho řečí, dost pravděpodobně se dočkáte odmítavé odpovědi. Puberťáci totiž s vámi rozhodně nebudou chtít mluvit stejně jako se svými kamarády. Slovník teenagerů přece není pro starý.

Pro každého teenagera je totiž rodič úplně mimo, jak by sami řekli, nejsou prostě už vůbec hustý a možná si i myslí, že jste se narodili někdy v době dinosaurů. Patrně, že když s nimi tuhle hru začnete hrát, mnohem lépe se s nimi domluvíte na věcech ohledně školy, učení nebo fungování doma.

Jak být cool rodičem?

Slovíčko cool asi uslyšíte od svého puberťáka dost často. Být fakt cool rodičem chce ale hodně trpělivosti, která právě dost často schází. Puberťáci budou mluvit po svém a možná, že občas padne i nějaké to sprosté slovo. Vy jako rodič to samozřejmě nemusíte tolerovat, ale můžete vymyslet něco, co bude vyhovovat vám i dětem.

výchova

Ať se snažíte sebevíc, každý teenager má pocit, že mu nerozumíte. (foto: 123RF)

Jako autorita musíte stanovit hranice, například tak že určíte, kdy a kde se opravdu sprostě mluvit nebude, no a samozřejmě to musíte sami dodržovat. Ale ruku na srdce, když ty prázdné pohledy svých dětí vidíme a nám dochází, jak moc na háku nás mají, nadávka občas ulítne i nám, dospělým.

S puberťákem se ale dá vycházet. Nejprve se sami zkuste vžít do doby, kdy jste si tímto obdobím procházeli. Asi jste taky nepovažovali své rodiče za největší parťáky a spojence, že? Děti v pubertě určitě potřebují svůj prostor, i když by ho nemělo být moc a taky je dobré, když se naučíte s nimi komunikovat, a to nejen prostřednictvím slov, která zahrnuje třeba ten záhadný slovník teenagerů.

Dnešní děti mnohem raději komunikují přes mobil, píšou zprávy, a hlavně se jim lépe mluví, když na ně upřeně nekoukáte a nesledujete každý pohyb. I to je třeba přijmout.

Slangové výrazy nechte jen jim

I když už pochopíte, že komp je počítač, že jako omluvu budete muset brát jen slovo soráč, že love jsou peníze, že looser a výmaz jste pravděpodobně vy, nikdy takhle na děti nemluvte i vy sami. Slangové výrazy puberťáků nechte jen jim, přestože vás to možná láká.

Myslíte si, že když budete mluvit stejně jako vaše dítě, stoupnete u něj na ceně a bude se s vámi bavit lépe a více? Tak to ani náhodou. Právě naopak, dočkáte se tak maximálně úšklebků a pohledu s očima v sloup. Čím více se totiž budete snažit být opravdu cool, tím více budete pro své dospívající dítě trapní.

Je totiž dost možné, že výrazy spletete, že je použijete nevhodně – a co je vůbec nejhorší, že si dovolíte takhle mluvit před jeho kamarády. A to se prostě neodpouští. Je jasné, že děti i v pubertě musí dodržovat pravidla a musí se jim nastavit hranice, ale právě v této době je rodičovská autorita ohrožená nejvíce. Je to ale součástí dospívání a opravdu jsme nebyli jiní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zacházet s puberťákem

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

 

 

Mohlo by se vám také líbit: